Organizers of Symposium

Graduate School:

  • Dr. David Shafer - Assistant Dean
  • Bridget Foy - Administrative Assistant
  • Todd Marcks - Fellowship and Grants Administrator
  • Darren White - Webmaster

University Graduate Student Association (2013-14):

  • Preston Countryman - Physics (Chair)
  • Maria Eugenia Arceo  - Animal Science
  • Rangeen Basu Roy Chowdhury - Computer Engineering
  • Stephanie Mathews - Microbiology
  • Philip Mzyk - Comparative Biomedical Sciences
  • Efrain E. Rivera Serrano - Comparative Biomedical Sciences
  • Parth Shah - Aerospace Engineering
  • Stephen Smith - Marine, Earth and Atmospheric Sciences
  • Eli Typhina - Communication, Rhetoric and Digital Media
  • David Woodley - Nuclear Engineering

University Graduate Student Association (2012-13):

  • Barry Peddycord III - Computer Science (Chair)
  • Rowan Argent - Marine Earth and Atmospheric Sciences
  • Robert Rouphail - History
  • Veronica Mbaneme - Biological and Agricuiltural Engineering
  • Keena Mullen - Animal Science
  • Rachel Slivka - Biological and Agricuiltural Engineering

University Graduate Student Association (2011-2012):

  • Adeline Brym - Marine, Earth and Atmospheric Sciences (Chair)
  • Chelli Plummer - Sociology and Anthropology
  • Jennifer Gamble - Electrical Engineering
  • Erin Glant - History
  • Veronica Mbaneme - Biological and Agricultural Engineering
  • Stacie Flood - Plant Biology

University Graduate Student Association (2010-2011):

  • Bryan Hoynacke - Public Administration (Chair)
  • David Rosero - Animal Science
  • Grant Brigham - Agricultural and Extension Education
  • Hakan Karagul - Industrial Engineering
  • Sen Li - Physics
  • Stacie Flood - Plant Biology

University Graduate Student Association (2009-2010):

  • Anne Riddle - Natural Resources (Chair)
  • Arpit Bhatt - Electrical and Computer Engineering
  • Tonya Elliott - Psychology
  • Elke Feese - Chemistry
  • Jessica Smeltz - Chemistry
  • Priyanka Tyagi - Crop Science

University Graduate Student Association (2008-2009):

  • Cat Dieck - Genetics (Chair)
  • Sharolyn Wynter - Operations Research
  • Elke Feese - Chemistry
  • Dave Crist - Computer Science
  • Vishwesh Pai - Electrical Engineering
  • Eric Miller - Microbiology
  • Rupesh Nawalakhe - Textiles

University Graduate Student Association (2007-2008):

  • Claudia Echeverria - Textiles (Chair)
  • Jian Wu - Plant Biology
  • Justin Moody - International Studies
  • David Kiechle - Agency Counseling
  • Jessica Roberts - Biological and Agricultural Engineering
  • Catherine Beck - Genetics

University Graduate Student Association (2006-2007):

  • Rebecca Klossner - Fiber & Polymer Science (Chair)
  • Sigfrido Burgos - Animal Science and Poultry Science
  • Benjamin Hickerson - Parks, Recreation and Tourism Management
  • Elinor Keith - Marine, Earth and Atmospheric Sciences
  • Sankar Nirmalnathan - Comparative Biomedical Sciences
  • Beth Rueschhoff - Botany

University Graduate Student Association (2005-2006):

  • Brooke Edmunds - Plant Pathology (Chair)
  • Rebecca Klossner - Textiles
  • Carrie Jacobus - Genetics
  • Matthew Keogh - Botany
  • Melanie Lachance - Counselor Education
  • Lalit Ponnala - ECE (Computer Networking)
  • Mandana Nazeradl - Liberal Studies
  • Meeta Yadar - ECE (Computer Engineering)
  • Edward Large - Genetics
  • Doreen Fortune - Veterinary Medicine

University Graduate Student Association (2004-2005):

  • Brooke Edmunds - Plant Pathology (Chair)
  • Rebecca Klossner - Textiles
  • Carrie Jacobus - Genetics
  • Chad Jordan - Botany
  • David Rouse - ECE (Electrical Engineering)
  • Melinda Peters - Botany

Graduate Student Research Symposium Homepage